עצמאי שכיר

עצמאי שכיר – כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול
עד לפני מספר שנים, כל עובד בישראל אשר לא הוגדר כשכיר, נאלץ להירשם ברשויות המס כעצמאי ולהנפיק חשבוניות עבור כל תשלום שקיבל. אנשים רבים מצאו עצמם חוששים מההתנהלות, היה עליהם לפתוח תיקים ברשויות השונות – ביטוח לאומי, מס הכנסה וכן מס ערך מוסף. כל מי שנרשם כעצמאי קיבל הגדרה שונה בהתאם להכנסות הצפויות של העסק. בנוסך לכך ולבירוקרטיות הרבות על כל עצמאי לדווח באופן שוטף לרשויות – כך שאלו נדרשו להוסיף תפעול שוטף ע"י רואה חשבון או יועץ מס.

בשנים האחרונות קמו בישראל חברות שונות, אשר מספקות שירות חשבונית לשכיר. השירות מאפשר לאנשים רבים לעבוד כעצמאיים לכל דבר, אך להתנהל מול רשויות המס כשכירים. שירות זה יצר מעמד ביניים חדש, שנקרא גם עצמאי שכיר.

עצמאי שכיר

איך זה עובד?
החברה מנפיקה חשבונית מס עבור השירות שהעצמאי סיפק, לאחר שהתשלום מגיע לחברה, היא מנכה ומעבירה את תשלום המיסים לרשויות ואת הסכום שנותר היא ממירה לתלוש שכר על שמו (לאחר ניכוי עמלה עבור השירות)

למה זה טוב?
שירות חשבונית לשכיר מאפשר לכל אדם לספק שירות – בין אם חד פעמי ובין אם רציף ולקבל תשלום באופן חוקי. שירות זה משחרר את העצמאי מבירוקרטיות מעייפות, חוסך לו זמן יקר והוצאות מיותרות.

כמה זה עולה?
העמלה הנפוצה עבור שירות חשבונית לשכיר עומדת היום על 5%, ועם זאת בשנים האחרונות יש חברות מתקדמות יותר שמספקות את השירות בעמלות נמוכות משמעותית (לעיתים אף חצי מכך!)

למי זה מתאים?
השירות מתאים לאלפי עצמאיים המוגדרים כפרילאנסרים ומחפשים ראש שקט – מרצים, שליחים וולט, מורי ספורט, מקדמי אתרים, אינסטלטורים, גננים וכל מי שנדרש לספק חשבונית מס כחוק עבור שירות שהוא מספק. מתאים גם לכל מי שעובד בעבודה נוספת.

האם זה חוקי?
כפי שציינו קודם, כיום נוצר מעמד ביניים אשר נקרא "עצמאי שכיר". כאשר חברות אלו החלו פעילות קמה התנגדות מצד הרשויות שטענה שנותן השירות הוא זה שצריך להיות חתום על החשבונית, עם השנים הוסדרה חקיקה בנושא והשירות ניתן בתיאום מלא עם הרשויות.

שכיר עצמאי

האם מתקיימים יחסי עובד מעביד?

לא מתקיימים יחסי עובד מעביד בין חברות אשר מעניקות שירות חשבונית לשכיר, מבקש השירות ייחשב מבחינת הרשויות כעובד עצמאי לכל עניין ודבר ואילו החברה תהיה מוכרת כחברה אשר מספקת שירות פיננסי בלבד.

איך בוחרים עם איזה חברה לעבוד?

כיום יש חברות שונות בשוק אשר מציעות שירות חשבונית לשכיר, לפני שתבחרו עם מי לעבוד אנו ממליצים לקרוא בעיון את התנאים אשר מציעה כל חברה – שימו לב כי עמלת השירות יכולה לנוע בין 2.5% ועד ל5%! מדובר בהפרשים משמעותיים. צרו קשר – בידקו אם יש מענה מהיר, מקצועי וענייני, בידקו כיצד מתבצעת ההתנהלות מולם, היום יש חברות שעובדות עם טכנולוגיות מתקדמות ומאפשרות להתנהל אונליין בלבד. בידקו האם אפשרות להזדכות על הוצאות מוכרות וכן איך ומתי מעבירים אליכם את התשלום בכל חודש.

בהצלחה!